Чому Apple Arcade?

Коментарів немає

Я завжди полюбляв спостерігати техніку Apple з безпечної відстані. Єдиним моїм пристроєм вид них був iPad Classic, приємних аналогів якому немає і досі. 

Але Apple посадили мені в голову ідею, що iPad – майбутнє комп’ютерів. У 2010 Gorillaz навіть записали альбом на цій штуці. А з підтримкою Apple Pencil 2 я захотів його як інструмент для малювання та геймдизайну.

І, як і будь-якому геймдизайнерові, мені варто було краще оволодіти Apple Arcade перш, ніж робити на ній гру.

Отже,

Що таке Apple Arcade?

Хоча і є спокуса називати це платформою, це сервіс. Для гравців це – підписка на ігрову бібліотеку, що постійно поповнюється ексклюзивами чи тимчасовими есклюзивами* і може похвалитися потужною роботою кураторів. 

Ця система знайома вам на ПК як EA Access, яка зібрала величезну бібліотеку ігор не тільки EA. І за одною підпискою вам доступні ваші ігри ще й на консолях. Частково. Що повертає нас до Apple Arcade, адже вона “розмазана” на усю екосистему Apple, окрім хіба що годинників:

 • MacBook та Mac Pro (macOS);
 • смартфони iPhone (iOS);
 • планшети iPad (iPadOS);
 • та телебачення Apple TV (tvOS).

Схоже, реліз стає титанічною працею…

…для розробників на Apple Arcade та субпідрядників

Фінансування

Усе дуже секретно і ми можемо тільки припускати, які умови роботи на Apple Arcade для розробників. Утім, простого погляду на сторінку достатньо, щоби сказати, що у сервісу є дуже сильна селекція і смак. Більшість ігор – тимчасові ексклюзиви. Тобто, вочевидь, розробку гри фінансує Apple.

Більшість цих ігор регулярно оновлюються додатковим контентом (як мобільні ігри) та мають геймплей дуже якісної казуалки, яку можна жувати нескінченно. Схоже, розробники змагаються між собою за утримання і повернення гравця у гру, регулярну і тривалу взаємодію. Так роблять умовно безкоштовні мобільні ігри. Преміуму начхати. Ви придбали? Супер. Не повернули гроші? Чудово. Все, що далі – чудові дані від аудиторії, які допоможуть студії у сиквелі та потішать его розробника.

Тобто, розробники перебувають у дивній сірій зоні між free-to-play та преміумом, де вони не пропонують щось купити у грі за реальні гроші, і не монетизуються індивідуально. І ранні релізи суттєво відрізняються від теперішніх. Якщо раніше могли бути десь 2-х годинні наративні ігри (Inmost, Little Orpheus, Sayonara Wild Hearts), тепер вони показово містять дуже багато «води» на прикладі Next Stop Nowhere, Game of Thrones: Tale of Crows.

З цього можемо припустити, що розробники Apple Arcade отримують фінансування розробки гри і допомогу… за тимчасовий ексклюзив. І отримують додаткові гроші за утримання аудиторії.

Розробка

Також Apple Arcade – це насправді не одна платформа, а декілька під однією “парасолькою”. Це означає купу компромісів з боку графіки, проблем з оптимізацією та, найголовніше, з керуванням, яке вкрай сильно різниться між платформами. А маса ранніх розробників – інді. Дуже малоймовірно, що вони здатні фінансувати портування та тестування кожного оновлення гри. Це бере на себе Apple і знаходить підрядників. Усі щасливі.

Та не зовсім. Нещодавно Apple радикально змінила стратегію Apple Arcade і висмикнула фінансування у багатьох студій, що вже почали розробку, у пандемію, можливо припинивши існування деяких з них. Але це фірма з репутацією, тому вони попередили, заплатили розробникам за виконані об’єми робіт та пропонували подальшу співпрацю і фінансування інших проектів, які будуть більше схожі на їхній хіт, Grindstone.

Grindstone

Grindstone: Мачо match 3 з елементами dungeon crawler. Якщо грали в Card Crawler, просто замініть карти на match 3.

Який є чудовим Match 3, має неймовірний арт та дуже, дуже, занадто багато рівнів. І викликів. Це майже нескінченна, приваблива гра, дуже аддиктивна. Грати в неї стало моєю звичкою на декілька місяців. 

Але зупиніться на секунду, чи не схоже це на повний ідіотизм? Адже в якийсь момент все може звестися до того, що ви платите $5 на місяць за Match 3. І час від часу запускаєте щось невеличке, гарненьке, наративне. І хіба в match 3 не награєшся добряче без підписки? Тож…

…для кого взагалі Apple Arcade?

Для гравців?

І вони знайдуть Apple Arcade на диво приємним сервісом:

 • Ви регулярно отримуєте нові ігри за незмінною ціною підписки;
 • Ви можете грати на будь-чому в екосистемі Apple, ваш прогрес синхронізується;
 • Якщо гра ще не вийшла, можете натиснути на кнопку “Get” і у момент виходу вона завантажиться на ваш пристрій;
 • А якщо місця на пристрої бракує, система радо винесе щось велике, що ви не часто використовуєте, зберігаючи важливі дані.
 • Оформлення самого розділу Apple Arcade вишукано презентує ігри;
 • Підтримка релізів на першій полосі AppStore зі статтями та топами;
 • Та, що мене зацікавило найбільше, ви можете грати на кожній із цих платформ, майже в кожну гру з геймпадом;

Так, берете свій контроллер XBOX, Dualshock V2 чи що там у вас із блютусом і граєте. 

Я так і уявляв собі майбутнє геймінгу! Ось тобі гібрид дисплея/приставки і граєш собі з геймпада, де заманеться і є місце. 

Утім, Nintendo Switch вже випередив тут Apple, хоч і невигідно відрізняється від того ж iPad в усіх сенсах, окрім бібліотеки та контроллера. Тобто, у Apple є залізо і можливості підключення пристроїв та величезний потенціал нарощування бібліотеки.

Утім, якщо стисло порівняти із нашим ГАРЯЧЕ УЛЮБЛЕНИМ І НЕМИНУЧИМ Steam, є одне “але”. Тут немає вішлістів у юзера, тільки списки очікування у розробника. І це наче розумно, поки ви не побачите усю бібліотеку ігор і не захочете пограти в штук 50 з них поступово, мало-помалу. Але вішлістів з якоїсь ворожої до юзера причини, немає і у AppStore.

Мабуть, Apple бажає, щоби ви не пильнували на знижки коли захочете, а рвалися на них коли вони скажуть. І це, на мій погляд, шкодить розробникам і абсолютно нелогічно для Apple Arcade**

А щодо кураціїї, тут те варто дещо сказати. Щоби вийти на Apple Arcade, ваша гра має бути вибрана Apple. Це означає, що ваша гра має бути політично нейтральною, доступною до портування на пару кнопок пульта від телика, та універсальною у віковому рейтингу. Що, загалом, робить ігри дещо, знаєте, млявими.

Якщо ви щось запам’ятаєте із цієї статті, хай це буде наступне:

 • Apple Arcade – не платформа, а сервіс;
 • Це не стримінговий сервіс, а підписка на ігри;
 • Для Apple Arcade вам треба щось від Apple за останні 2-3 роки і це не Apple Watch і не динамік;
 • Тримайте блокнот/зберігайте посилання на ігри, які сподобалися, робіть скріншоти. Будь-які “милиці”, щоби не загубити те, що вам сподобалося;
 • Розробники можуть випуститися на Apple Arcade тільки якщо їх оберуть куратори;
 • Раніше був фокус на інді, але він, схоже, не вистрілив;
 • Тож незабаром ви побачите більше знайомих мобільних ігор підвищеної якості та без додаткових оплат за реальні гроші;
 • Більшість ігор ви усе одно побачите на комп’ютері.

Якщо у вас вже є  iPhone X+ чи Apple TV, чи iPad, ви, мабуть, вже граєте. А якщо ні – активуйте пробний період. Тепер він 2 місяці. Тільки на забудьте зробити собі нагадування в календарі за день до закінчення пробного періоду. І мершій. Це безкоштовно.

Але чи не вийшли ігри на Apple Arcade млявими? Чи варто взяти підписку на Apple Arcade? Чи варто взяти девайс під Apple Arcade? Вирішіть самі, коли ми разом проберемося крізь хащі релізів у наступних статтях серії.


*Виняток – The Last Campfire від Hello Games, який вийшов одночасно ледь не на усе, що існує, про який пізніше.

**Так нещодавно зробили і Sony у оновленні Playstation Store, видалили вішлісти, за що я їм ГЛИБОКО, ЩИРО ВДЯЧНИЙ. Наче їх ігри будь-коли було легко знайти через переклади НАЗВ ІГОР, купу розділових знаків та поламаний пошук. Я дуже сподіваюся, що те ж саме не станеться із іншими магазинами.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s