Відьмак доведений до пуття

2 коментарів

Цей гостьовий матеріал спеціально для сайту “Ігровимір” написав міжнародний фахівець із питань віртуального відьмацтва Микола Орос.

Caed’mil, vatt’gheren. Себто, вітаю вас, відьмаки й відьмачки. Якщо ви читаєте це, то, ймовірно, належите до армії шанувальників ігор про біловолосого відьмака Ґеральта з Рівії. За п’ять років свого існування “Відьмак 3” приніс світову славу розробникам з CD Projekt RED, заробив купу грошей і отримав безліч нагород. І все це – вельми заслужено.

Та попри те, що гра посіла місце серед найкращих ролівок усіх часів, ідеальною її назвуть лише найбільш запеклі і необ’єктивні фанати. Реди – безсумнівно майстри пера, тож їм цілковито вдалося створити гарний світ і наповнити його цікавими персонажами та історіями. Однак, створюючи свою першу справжню пісочницю, польські розробники показали, що мистецтво балансування ігрових механік вони ще не опанували. Про проблеми ігрового балансу “Відьмака 3” дуже гарно і влучно написав Дмитро Прокопчук у своїй статті “Що не так із третім “Відьмаком”?“. Зокрема автор звернув увагу на те, що попри легендарність відьмацької вправності Ґеральта, на початку гри його дуже легко розривають на шмаття якісь рядові трупожери або дезертири у труселях і з дубцями замість мечів.

The Witcher (Oros) Fight

Заради того, аби гравець міг отримати задоволення від прогресії персонажа і отримання нових рівнів, розробники пожертвували логікою ігрового світу, штучно встановивши рівні для чудовиськ у різних місцинах світу і додавши рівневі обмеження на використання спорядження героєм. Однак у грі про найславетнішого з відьмаків такі обмеження виглядають як приший кобилі хвіст. Іншим словом – штучно.

Якщо ви ще цього не зробили, то дуже раджу перш ніж читати далі, спершу ознайомитися зі статтею Дмитра. А якщо ви погоджуєтеся з його твердженнями, то я маю для вас чудову новину! Усі ігроладні проблеми “Відьмака 3” виправиляє модифікація, створена спільнотою гравців. І ім’я їй – Enhanced Edition.

Що воно таке?

Мод Enhanced Edition перетворює “Відьмака 3” з хорошої ролівки на справжній симулятор відьмакування. Робить вона це виправляючи проблеми ігрового балансу, змінюючи засади ведення бою та керування персонажем, приводячи до пуття ігрову економіку і вносячи логіку у розвиток персонажа. Одразу зазначу, що більшість змін, які вносить модифікація, є опціональними і їх можна вмикати\вимикати у меню налаштувань. Спробуймо ж детально розібратися у величезному переліку особливостей Enhanced Edition.

Балансування

Як вже зазначалося, оригінальна гра використовує доволі дешевий і простий спосіб балансування ігрового світу. Розробники, попри відкритість світу, спонукають гравця досліджувати локації у певній послідовності, аби не натрапити на чудовиськ чи бандитів, які не залишать легендарному Ґеральту жодних шансів. І ось, Ґеральт, який щойно шматував утопців у Білому Саду без жодних проблем, вже за кілька хвилин може натрапити на таких самих утопців набагато вищого рівня під Новіградом, і тут вже йому доведеться тікати, підгорнувши хвоста. Логіка? Ні, не чули.

Мод Enhanced Edition вирішує цю проблему простим і радикальним способом. Він цілковито усуває поняття рівнів з гри. Рівнів героя, рівнів ворогів, рівнів квестів і спорядження. А як же баланс? – запитаєте ви. А дуже файно! – скажу вам я. Світ гри настільки багатий різноманітними потворами, що, як виявилося, досліджувати його цікаво (і подекуди складно) навіть без рівнів. Зберігається ієрархія загрози: утопець страшніший за вовка, алгуль – за дикого пса, гриф – за гуля, а циклоп – за троля. З модом Enhanced Edition гравець, як і личить легендарному відьмакові, може у будь-який час битися з будь-яким ворогом ігрового світу і мати шанс перемогти, якщо знає, що робить. Усуваючи рівні, мод водночас змінює баланс шкоди і здоров’я реалістичним чином, аби за наявності прямих рук і терпіння гравець міг не без виклику битися з найскладнішими ворогами. Водночас сутички стають небезпечнішими, адже якщо намагатися “затицяти” ворога чи забувати про блокування та уникання, то можна отримати добрячого прочухана.

The Witcher (Oros) Sign

Рольова система також зазнала змін. Докорінно перероблено усі без винятку навички. Навряд чи є сенс тут описувати зміни кожної з них – скажу лише, що нова система набагато цікавіша і краще дотримується канону. Було усунуто поняття рівнів і досвіду, навички прокачуються приблизно так, як у іграх серії The Elder Scrolls. Себто використовуючи, скажімо, швидкі удари, з часом отримуємо очко навички, яке можна витратити лише у категорії вмінь швидких ударів. І так само для усього, що вміє Ґеральт. Для активації вміння більше не треба перетягувати у клітинки для активних навичок. Активними будуть усі прокачані гравцем навички.

Спорядження

Якщо нема рівнів, то що заважає Ґеральту одразу знайти найкраще спорядження і стати нездоланною машиною смерті? Пояснюю. Характеристики спорядження в Enhanced Edition були докорінно змінені заради реалізму. Базові пошкодження усіх мечів є більш-менш однаковими. Що цілком реалістично – ну чому один сталевий меч раптом має бути в кілька разів смертельніший за інший? При цьому різні екземпляри зброї у грі відрізняються цілою низкою усіляких характеристик. Скажімо, меч може збільшувати швидкість атаки (бо легкий), водночас зменшуючи шкоду від сильних ударів. Або ж мати вищий шанс критичного удару, але при цьому дещо меншу базову характеристику пошкоджень. Кобмінацій – безліч, і вони створені для того, аби кожний гравець міг дотримуватися власних вподобань у бою.

Автор Enhanced Edition зробив використання Ґеральтом зброї логічнішим. Відтепер більшість чудовиськ цілком нормально можна шматувати сталевим мечем. Срібний, хоч і завдає трохи більше шкоди, швидше тупиться і його дорожче ремонтувати. Тож використовувати його слід лише на потвор, створених прокляттям і невразливих до сталі: вовкулаків, духів, археспорів тощо. Таке рішення зумовлене логікою ігрового світу, адже звичайні чудовиська з плоті і крові (гулі, грифи, утопці тощо), хоч і з’явилися у результаті кон’юнкції сфер, є звичайними тілесними істотами, яких цілком можна рубати сталлю. Невразливість таких істот на удари сталевим мечем не має сенсу в контексті канону ігрового світу.

Здобути епічну зброю стало набагато складніше. Легендарної якості мечі більше не можна знайти в ігровому світі. Себто, можна, але вони будуть старі та іржаві, і їх неможливо буде використовувати. Що логічно, враховуючи те, що гравець їх знаходить у глибоких печерах чи древніх руїнах. Знайшовши іржавий артефакт, гравцеві ще потрібно його відновити у коваля, а це недешево. Що підводить нас до наступного пункту нашого огляду.

Економіка

Економіка оригінальної гри лайняна. Це знали навіть розробники, увівши до гри те, що називається “cash dump”, себто способи швидко позбутися невиправдано великої кількості готівки. Такі речі, як вдосконалення знарядь майстра рун з доповнення “Кам’яні серця” чи інвестиції у Корво Б’янко з “Крові й вина” – це типовий приклад cash dump. Розробники свідомі того, що під кінець гри Ґеральт стає багатим, як Скрудж МакДак, і штучно дають йому приводи позбутися цієї гори золота.

Натомість мод Enhanced Edition змінює баланс гри таким чином, щоб гравець, мов справжній відьмак, ніколи не був дійсно багатим. Інвентар стає обмеженим, тож побавитися гори мечів у купця не вийде. Та й заробляти на артефактах вже неможливо, адже, як вже зазначалося, знайти їх можна лише у непридатному до використання стані і коштують вони не так вже й багато. Доведеться заробляти на хліб по-відьмацьки – полюючи на чудовиськ. Окрім того, аби пережити сутички з потворами, Ґеральту доведеться користуватися еліксирами, оліями та бомбами, і на інгредієнти також потрібно буде постійно витрачатися.

Медитація й алхімія

Медитація й підготовка до бою – це один з найкращих елементів Enhanced Edition. Для розподілу очок навичок, промотування часу і створення корисних еліксирів, Ґеральту потрібно медитувати. Аби зайнятися алхімією, медитувати потрібно біля вогнища, яке тепер можна створювати у довільному місці.

The Witcher (Oros) Meditation

Пригадуєте, наскільки файною була система алхімії у першому “Відьмаку”? Кожне зілля потрібно було варити окремо, обираючи складники для найкращого ефекту. А пам’ятаєте, як цю систему понівечили у третій частині? Помедитував, і оп! – всі зілля відновилися. Автор Enhanced Edition вирішив, що так бути не має, і повернув систему з першого “Відьмака”, вдосконаливши її.

Відтепер Ґеральт повинен медитувати біля вогнища і окремо варити кожний еліксир і кожне зілля, і виготовляти кожну бомбу. Усі алхімічні інгредієнти в ігровому світі тепер мають об’єм і якість певної речовини. Кожний алхімічний рецепт вимагає певну кількість різних елементів. Тож, для прикладу, створюючи еліксир Ластівку, вам знадобиться елемент ребіс. Він міститься у різних рослинах і органах, тож ви можете використати або 10 пелюстків ластівочого зілля, яке росте всюди в ігровому світі, або одне серце ендріаги. Поєднуючи різні складники, можна отримати зілля, олії і бомби з кращими характеристиками. Із найбільш рідкісних інгредієнтів створюються найвищої якості предмети, що стане у нагоді в бою з найскладнішими ворогами. Як і належить досвідченому відьмаку, усі алхімічні рецепти Ґеральт знатиме із самого початку гри.

Ще одною важливою зміною є перероблені ефекти олій. Якщо раніше існували олії на кожний тип чудовиськ (і людей), то з Enhanced Edition мастила діють на усіх ворогів, щоправда різною мірою. Додано кілька цілком нових ефектів, які стануть у нагоді у бою з різними ворогами.

Бойова система

Система бою зазнала суттєвих змін. Головною особливістю Enhanced Edition є зміна керування відьмаком у бою. Якщо раніше гра використовувала м’яке захоплення і автоматично націлювала Ґеральта у бік ворога, то тепер керунок удару завжди один – уперед. Уявіть собі, що в центрі екрану є умовний приціл, і відьмак завжди битиме саме у цю точку.

The Witcher (Oros) Dragon

Мод додає кілька нових клавіш керування. А саме – модифікатори дальності удару: середній і довгий. Таким чином гравець отримує повний контроль над тим, яку атаку і на яку відстань здійснить Ґеральт за кліком миші. З одного боку, такий підхід ускладнює бій, адже потрібно стежити за віддаленістю ворогів і привчитися використовувати різні модифікатори атаки. З іншого, він дозволяє одним кліком і рухом миші розпочати атаку і, в останній момент, змінити її керунок, аби вдарити ворога у спину.

Enhanced Edition вносить до гри параметр постави прямісінько з Dark Souls. Цей параметр відповідає за можливість героя заблокувати ворожу атаку і на нього впливають спорядження, навички та еліксири. З дещо незрозумілих мені нововведень, мод обмежує рухи гравця системою витривалості. Кожна атака, пірует чи кидання знаку коштують відьмаку витривалості, а її регенерація залежить від багатьох чинників. З одного боку, ця система спонукає гравця битися розумно і не намагатися заклікати ворога, адже це дуже швидко виснажить Ґеральта. З іншого, вона дещо суперечить відомостям про відьмаків, які тренуються все дитинство, аби бути неймовірно витривалими. Та, як і абсолютно усі інші особливості модифікації, цей елемент можна або змінити у налаштуваннях, або цілковито вимкнути.

Йдемо далі, адже перелік змін – вельми великий. Мод усуває кадри невразливості під час ухилень. В оригінальній грі, щойно Ґеральт відстрибує від ворога, вмикається невразливість, і йому неможливо завдати пошкоджень, доки він перебуває у піруеті чи перекиді. З Enhanced Edition доведеться ухилятися з розумом, адже навіть під час піруету Ґеральт може отримати пошкодження.

Швидко загоїти ж рани, як раніше, у вас не вийде, адже, хоч еліксири й можна пити протягом бою, тепер у грі є відповідна анімація, і під час споживання цілющого зілля Ґеральт таки витягує пляшечку і випиває її вміст. Те саме стосується накладання олій, тож, якщо ви не хочете, аби зграя гулів пошматувала сердешного відьмака, доки той зупинився посмарувати свого меча, варто це робити перед початком бою.

Дрібніші зміни

На цьому перелік змін не завершується. Мод додає анімації збирання рослин і предметів з переможених ворогів, вносить дієву систему сідлових в’юків коня, змінює керування Пліткою, виправляє низку залишених розробниками баґів, додає купу невидимих гравцеві характеристик ворогам, аби їхня поведінка у бою мала сенс, дозволяє миттєво кидати відьмацькі знаки (кожен своєю клавішею), розширює можливості інтерфейсу та ігрової камери, дозволяючи налаштовувати усе під себе, і робить ще багато-багато усього. Як вже неодноразово зазначалося, усі елементи модифікації можна змінювати і вимикати у меню налаштувань.

Дуже ймовірно, що я про щось забув у цьому огляді модифікації, та якщо прочитане вам сподобалося, то решту можете відкрити для себе самі. Enhanced Edition можна легко встановити, завантаживши архів за посиланням https://www.nexusmods.com/witcher3/mods/3522 і скопіювавши його вміст у теку зі встановленою грою. Ну а якщо у вас виникнуть будь-які питання щодо встановлення, використання чи сумісності цієї модифікації, то сміливо долучайтеся до відьмацької групи на Facebook (https://www.facebook.com/groups/TheWitcherUA/) чи пов’язаного з нею сервера Discord (https://discord.gg/HZfe6Gg) – там вам завжди допоможуть.

Va Fail!

Текст і скріншоти – Микола Орос

2 comments on “Відьмак доведений до пуття”

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s