Трофей з розпродажу: Northgard

2 коментарів

Під час читання статті редакція рекомендує за можливості увімкнути фоном саундтрек до цієї гри для підвищення атмосферності.

Всім привіт, з вами Тортик! Сьогодні я розкажу вам про найсолодший трофей з упольованих мною на останньому розпродажі в Steam: Northgard.

Northgard – стратегія у реальному часі від маловідомого інді-розробника Shiro Games.

За сюжетом, вікінги відкрили нову землю, яку прозвали Норсгард. Виявилося, що вона багата не тільки на ресурси і живність, а ще й на поселення створінь зі скандинавської міфології (велетнів, ельфів, драугрів, валькірій), пов’язані з тими-таки богами предмети і містичні знання.

Що відбувається?

Кожну партію ми “висаджуємося” на березі острова, згенерованого випадково, але у твердих межах алгоритмів. Ми розширюємося, відвойовуємо своє “місце під Сонцем” на цій суворій землі і розвиваємося з думкою про те, як хочемо перемогти.

20200119003414_1 (1)

Весь острів складається з невеличких зон, які ми спершу розвідуємо і за бажанням “заселяємо”, витрачаючи на це кошти. Зони містять джерела ресурсів, а також цікаві об’єкти, як-то древні руїни і святилища. Також у кожній зоні можна побудувати певну кількість власних будівель. Розумне планування і менеджмент вашої бази – одна з головних сторін даної гри.

Захоплення нових зон часто пов’язано з різноманітними небезпеками. Більшість зон охороняється поодинокими вовками чи ведмедем, вовче лігво або табір драугрів поруч з вашою територією означатимуть регулярні набіги. І захисти вас Фрея від люті місцевих ельфів, занадто вже хороші з них бійці.

На зображенні нижче можна побачити типову ситуацію: на землях навколо моєї території розташовані: табір з 5 драуграми, ведмідь, 5 вовків і ще драугри. На мінікарті це відображено черепами:

20200119003745_1(Стрілки) (1)
Коли люди говорять про “Агресивне середовище” – зазвичай це не настільки буквально!

Механіка

Своїми ігровими механіками особисто мені Northgard найбільше нагадує “Цивілізацію”, але не таку складну і набагато активнішу. Це, все ж таки, “Real-time-strategy”, і тривалість партій тут від 20 хвилин до двох годин максимум (це якщо у вас дуууже затягнеться), а не від 2 годин і до безкінечності.

Шляхів до перемоги, як і у “Цивілізації”, декілька. Ви можете просто всіх повбивати, завоювати титул Короля, Торговця або Мудреця. Кожен з титулів має умови, необхідні для виконання: торгуйте, прагніть до знань чи примножуйте свою славу, вибір за вами.

111111 (1)
Ось так ми бачимо, як далеко зайшли ми і наші опоненти на шляху до славетної перемоги.

Також, як правило на карті є додаткова можливість перемогти. Наприклад, на останньому скріншоті праворуч є Хельхайм (Helheim) – ворота у потойбічний світ мертвих. Їх потрібно захопити, довгий час утримувати над ними контроль і відбивати хвилі нечисті, яка вивалюється з цього порталу на грішну скандинавську землю. Впоралися? Вітаю, ви – Захисник Норсгарду, а ваші суперники не мають іншого вибору, окрім як схилитися перед вами.

Технологічний розвиток маємо у вигляді “Дерева Знань”, яке знову нагадує про “Цивілізацію”: три окремі тематичні гілки “технологій”, що відкриваються зліва направо при вивченні попередніх Знань:

розвиток (1)

Унікальні Знання, як оті позначені жовтим кружечком з оленем на зображенні вище – специфіка Кланів. До речі, про них.

Клани

У якості ігрових націй на вас чекають 11 різноманітних Кланів, названі на честь своїх звірів-символів. Кожен з них володіє яскраво вираженими особливостями, що помітно відрізняють гру ними від гри за інших.

До цих особливостей належать персональні кланові бонуси, унікальні Знання в “Древі Знань” і унікальна кланова Реліквія. Реліквії – це могутні предмети, що несуть у собі цікаві ефекти і виковуються у кузні. Кожен Клан має доступ до всіх “спільних” Реліквій і до своєї унікальної. Обирайте з розумом, бо за партію можливо виготовити лише одну Реліквію.

20200202150311_1 (1)
Мйолнір, легендарний молот Тора. Ця Реліквія дозволяє провести “бомбардування” ворожої зони снопом блискавок, які вбивають людей і підпалюють будівлі.

Оригінальна гра має в собі 6 Кланів, ще 5 нових Кланів доступні як платні DLC. На питання: “які б Клани ти порадив для гри новачкам?”, скажу: зверніть увагу на Ведмедя і Кабана.

 • Ведмідь – потужний і войовничий: міцний у захисті, небезпечний у нападі, точно як їхній звір-символ. Наступ опонента, який грає за клан Ведмедя взимку, коли всі слабші, а він навпаки, сильніший – одна з найбільш неприємних речей, які можуть з вами трапитися у цій грі;
 • Кабан –  чудовий, дуже комфортний для гри Клан з приємними універсальними бонусами і без перебільшення могутніми ефектами його унікальних Знань (технологій). Кабан може однаково добре іти у будь-який сценарій перемоги, він хороший у всьому.

bear

Ці двоє – справді могутні і одні з найсильніших Кланів серед усіх, включаючи “платні”. Але я можу з впевненістю сказати, що жоден з Кланів оригінальної гри не є слабким чи нецікавим:

 • Вовк – це чиста агресія і експансія. Вовк цілком здатен вибудувати сильну економіку і навіть виграти через Торговця, але навіщо, якщо ви вже обрали грати Вовком? Вовк вміє воювати і завоювувати, як ніхто інший. Маєте настрій відправити усіх своїх ворогів до Вальхгали проти їхньої волі? Тоді Вовк – це ваш вибір;
 • Цап цілковито зосереджений на виробництві Їжі, з допомогою своїх особливостей і унікальних будівель – Овечих ферм. Маючи можливість вигідно продавати і використовувати цю Їжу, а також дуже дешево розвивати свої території, Цап має без сумнівів найсильнішу економіку у грі. Вам залишається лише правильно вибудувати цю економіку і вміло “конвертувати” її у перемогу. Любите спокійний розвиток і глибокий менеджмент своїх земель – обирайте Цапа;
 • Олень – коли ми говоримо про цей Клан, підсвідомо перед його назвою весь час хочеться додати “благородний”. Благородний Олень найбільше з усіх схильний рости в такому показнику, як Слава, а Слава дає Оленю солідну кількість ресурсів і помітно покращує економіку. Велика кількість Слави, економічне підґрунтя для експансії і унікальне Знання на здешевлений і покращений Вівтар Королів прозоро натякають, що з Оленя виходить найкращий Король (для здобуття якого необхідні якраз Слава, Вівтар і завойовані території). Втім, Олень також не проти позмагатися з іншими у Торгівлі і битві;
 • Ворон – найбільш не-новачковий Клан з усіх описаних вище. Ворон повільно починає, але якщо ви дасте необхідний йому час – вибудує дуже потужну економіку на Золоті, за яке він вміє “заселяти” нові території і надсилати дракари з озброєними найманцями на будь-яке розвідане узбережжя. Ворон  цілком вміє воювати, але ще більше любить сидіти в себе вдома у захисті, здобувати перемогу Торговцем і жорстоко тероризувати тих, хто вирішив йому в цьому завадити.
20200105203427_1 (1)
Благородний Олень – поки що мій улюблений.

Щодо “платних” Кланів, Тортик готовий поклястися на списі Одіна, що вони лише урізноманітнюють гру, і в жодному разі не є pay-to-win. Тому на питання: “чи брати їх на додачу до основної гри?”, відповідаю: брати, але можна пізніше. Ви не будете слабшим через те, що заплатили розробникам менше грошей, ніж ваш опонент.

Якщо ж питання стоїть: “так все-таки, які платні Клани брати у першу чергу?” і відповідь “які на вас дивляться” не влаштовує, я б вибудував порядок придбання ось так:

 • Змій – Клан жорстоких безславних диверсантів. Буквально. Він не вміє заробляти Славу, Змієві ніколи не стати Королем. Зате унікальні місцеві Списоносці вміють прослизати крізь “агресивне середовище” непоміченими, знаються на отруті, а їхня лідерка Сіґні покаже ворогам, що таке “тактика випаленої землі”. Сіґні починає гру підлітком, але за три роки виростає у спритного і смертоносного бійця. Також Змій має цікаву можливість вкрасти (скопіювати) унікальне Знання інших кланів. Якщо ви любите грати швидко, агресивно і підступно – цей Клан для вас;
 • Віл – “свіженький” Клан, що зразу завоював прихильність гравців. Торфін, їхній лідер, є центром уваги і основних подій. Під впливом військового досвіду він “згадує” місця давніх славетних битв, тому Волу на карті відкриваються зони, де Торфін викопує частини легендарних обладунків, які і вдягає у відповідні слоти, як у рольовій грі. Унікальні Знання спрямовані на перетворення Торфіна на нестримну машину для вбивства, підсилення армії і укріплення економіки. Реліквія Вола навчає Торфіна розганятися і розносити ворожі будівлі одним ударом голови. Захопливо, чи не так?
 • Дракон – дуже цікавий, справді унікальний “темний” Клан, особливостями якого є його неповторні воїни, Драконороджені, використання рабів і ритуальні жертвоприношення заради матеріальних і нематеріальних благ. І це звучить справді круто, але наразі є деякі незначні проблеми з балансом. Жертвоприношення не зовсім себе окуповують, Драконороджені могутні, але наче трішечки слабші, ніж хотілося б. Втім, хороший Дракон може перемогти будь-кого;
 • Кінь – не найбільш новаторський, але справді сильний у руках досвідченого гравця. На відміну від інших, його ведуть два лідери: брат і сестра Брок і Ейтрія, які до того ж є майстерними ковалями і єдині у всьому Клані можуть добувати і перековувати руду. Завдяки своїм особливостям і унікальним Знанням Кінь через покращення у кузні вибудовує міцну економіку і потужну армію, а можливість викувати дві Реліквії дає неповторну гнучкість і варіативність;
 • Кракен – приклад чудової, але не до кінця реалізованої ідеї. З поваги до свого звіра-символа Кракен не будує порти, тобто йому ніколи не стати Торговцем. Прибережні зони мають для Кракена солідні бонуси, в той час як розвиток далі вглиб острова несе серйозні складнощі. Особливий ресурс Wyrd (“Доля”), хоч і має в якості найдорожчого використання ефект насилання на ваших ворогів дуже неприємних воїнів-привидів, не те, щоб рятує ситуацію. Кракен вважається найслабшим Кланом і чекає на якісь позитивні допрацювання з боку розробників.

Підсумовуючи, з придбанням Кракена я б точно радив почекати.

oox
А от Віл вартий вашої уваги.

Отже: Олень, Цап, Вовк, Ворон, Ведмідь, Кабан, Змій, Дракон, Кінь, Кракен, Віл – а кого ви оберете в якості свого “тотемного звіра”?

Атмосфера

Це одна з найсильніших сторін Northgard’а і вона варта окремої згадки.

Атмосфера несе в собі ось цю невловиму магію тихого хутора в давнину. Десь там, де людина вже відвоювала собі комфортне проживання серед все ще достатньо дикої природи.

Місцевий “сільський затишок” дуже сильно нагадує мені одночасно Banished і The Long Dark у тих його моментах, коли ми у хорошому будинку із запасом дров і їжі, за вікном – хуртовина, і ми без поспіху пересиджуємо її перед вогнищем, просто насолоджуючись спокоєм.

Красива природа, лісоруби рубають дерево, мисливці впольовують дичину, “металеві” удари молотом долинають з кузні, а “приглушені” по камінню і дереву – з будівництва нової споруди. Іноді мені хотілося грати в Northgard як в такий собі SimCity, повністю забувши про існування якихось там ворогів.

20200201160721_1 (1)
Особливо холодна Зима з хуртовиною. Витрата дров на опалення житла стрімко зростає, і вся надія на цих працьовитих хлопців.

Місцева музика вписується і підкреслює все вищеназване просто ідеально. Одного разу під час проходження кампанії я поставив гру на паузу. Гра зупинилася, але звучання весняної зливи і тиха мелодія – продовжилися. І це було так солодко, що хотілося записати собі окремо і слухати під хорошу книгу з келихом вина.

Підсумок

Я взяв Northgard на розпродажі з солідною знижкою, бо ця гра не нова. Її випустили у березні 2018. Завдяки цьому ми зараз можемо впевнено сказати, що розробники піклуються про своє творіння і працюють над ним і досі.

За час існування Northgard отримав кілька патчів і баланс-патчів, 5 Кланів в якості платних DLC (останній – буквально щойно) та новий режим “Завоювання”, який являє собою систему карт-випробувань, створену персонально для кожного Клану, з новими, незвичними цілями для перемоги і вашими особистими унікальними бонусами.

20200118221838_1 (1)
Пройдіть гілку випробувань до кінця і отримаєте приємний подарунок.

І зовсім не випадково 85% позитивних рецензій на Northgard було написано спільнотою Стіму за весь час, і 93% позитивних – за останні 30 днів. Якби моя воля, всіх розробників, подібних на Shiro Games, після смерті переносили б у золоті зали Вальхгалли і безкінечно частували свіжою дичиною і найкращим елем.

Northgard – дуже гарна, атмосферна, з шикарним саундтреком (який, я сподіваюся, якраз грає у вас в навушниках) стратегія, яка успішно втілює дуже важливий принцип: “легко навчитися, важко стати майстром”. В ній гармонійно поєднується спокій повільної розбудови селища посеред чарівної природи і драйв жорстоких боїв.

Я щиро раджу її всім любителям стратегій, а також поціновувачам скандинавського стилю, музики і міфології.

Цікавинка наостанок: North-gard. Корінь “gard” у скандинавських мовах означає сад, територію, а також твердиню або замок.

Сторінка в Стімі

Мінімальні технічні вимоги:

Процесор: Intel i5 3.1 Ghz Quad core
Оперативна пам’ять: 2 GB
ОС: Windows 7 чи краща
Відеокарта: Nvidia GTX 660 / Radeon HD 7800 or better
Місце на жорсткому диску: 1 GB доступного місця

2 comments on “Трофей з розпродажу: Northgard”

 1. Як на мій смак, то партії тут часом навіть занадто швидкі – особливо коли граєш не-кампанію. Це трохи ламає елемент епічності, саговості і т. д. Але за атмосферою та характерами кланів гра пречудова. Особливо якщо врахувати ресурси студії, що її робила.

  Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s