TES Blades: Тотошка, схоже, ми більше не в Tамріелі

One comment

Elder Scrolls Blades нарешті доступна в Early Access і це free to wait (free to play). Чи все справді так погано?

Тож… це що взагалі?

Це мобільна гра у сетингу The Elder Scrolls (TES), у провінції Сіроділ, відомій багатьом гравцям за TES IV: Oblivion. Але ця гра не схожа на решту у франшизі через жанрову приналежність. Адже серія TES в цілому – це рольова гра з відкритим світом з елементами Immersive Sim (як у Deus Ex, Dishonored, Prey (2017)). А Blades – це радше dungeon crawler з рудиментарним містобудуванням.

Отже, три стовпи цієї гри:

 • чисти підземелля;
 • розвивайся;
 • відбудуй місто.

Чистити підземелля? А RPG?

Вас одразу зустрічають бойовим туторіалом і поганеньким діалогом про якусь Королеву і що вона зруйнувала Місто. А сюжет полягає в тому, що ви, колишній Клинок (імперський спецагент), бачите, як знищують місто, намагаєтесь розібратися, що сталося, та відновити його, досліджуючи таємниці під ним і довкола. На мій смак, “ворог спалив рідну хату” – поганенька зав’язка для сюжету, але місцева тема “спалили чиюсь хату” – ще гірша. Це все подано в соусі з по-старовинному пишномовних діалогів, які лише дратують і не будують сюжет. Такі діалоги і я писати можу.

Вище я визначив цю гру як dungeon crawler + містобудування. Dungeon crawler – поширений сценарій у рольових іграх, а віднедавна – і жанр, зосереджений на бойовій системі і дослідженні підземелля в пошуках скарбу. Містобудування, своєю чергою, в The Elder Scrolls: Blades полягає у заповненні слотів-руїн у містечку будинками і декораціями. Будівлі та їхні вдосконалення полегшать гру і підвищать престиж міста для відкриття доступу до нових будівель. Архітектура – на ваш смак. А кузня, алхімік і т.д. допомагають у битвах в підземеллях.

Основна відмінність від The Elder Scrolls –  у Blades відтяли рольову складову. Ви аж ніяк не впливаєте на сюжет і не можете кимось стати. Вам дана роль від початку і змінити її просто неможливо.

null
Хіба що ви завітаєте до одного товариша, який може змінити вам расу і стать

Система розвитку персонажа абсолютно не схожа на TES, бо просто має всього два дерева, і обидва про напад, а не захист. Ви просто обираєте що розвивати в вузенькому наборі здібностей, що стосуються лише ближнього бою. І що вдягнути, які запаси зробити на підземелля. Крафтити будете тільки через алхіміків, ковалів та інших. “Просто” – це тутешній лейтмотив.

null
Прозора і наочна рольова система, розлогі пояснення зайві

Пам’ятаєте як TES по-справжньому розкривалися у побічних квестах? Тут усі вони процедурно згенеровані. Дуже прості квести на зачистку підземелля, із заздалегідь відомими нагородами і рідкісними таємними кімнатами. Збери, вбий, дійди до кінця підземелля.

null
Плюс: деякі підземелля складені з майже фотореалістичних елементів з чудовим арт дірекшном. Мінус? Їх небагато і вони постійно повторюються.

Cкрині замінили лутбоксами, які ви знаходите на квестах. Тільки тепер ви відкриваєте їх не у підземеллі, а в інвентарі. Ключі не потрібні, ви відкриваєте скрині очікуванням або за валюту. Тобто скрині містять випадкові нагороди, набори яких залежать від їхньої якості (золотий, срібний, дерев’яний). І, суто технічно, це лутбокси із похабною анімацією від третьосортних тоталізаторів.

А битися як?

Пам’ятаєте як у TES ви могли вбивати ворогів до того, як вас навіть помітять? Тут немає дальньої зброї, магії і вміння підкрадатися. Кожний ворог бажає битися віч-на-віч. Коли ви зустрічаєте ворога у підземеллі, ворог заповнює собою екран  і тапами та свайпами ви атакуєте. Бій потребує вміння і будується на реакції. Втім, важлива не тільки реакція, а й вивчення анімацій ворогів та їхніх слабкостей, у кожного ворога свої. Атаки з’єднуються у комбо, вчасний блок щитом спантеличить опонента. Стане в пригоді і строкатий набір магічних навичок, перків і фізичних здібностей. А монетизація ненав’язливо проникає зіллями та сувоями відродження.

Мені справді подобається бойова система в TES: Blades і розробники явно нею пишаються, адже присвятили їй цілих три ігрових режими: Арену, Безодню і, ну, всі квести. Але. Але, але, АЛЕ. Бій на основі реакції означає, що якщо гра підгальмує, ви отримаєте комбо від ворога і помрете. А підгальмовує вона регулярно навіть на найкращих телефонах. Це неабияк вибісить сміливців, які набили руку в грі і вирішили кинути самим собі виклик.

Тодд Говард обіцяв, що можна буде керувати однією рукою. Це можливо лише у портретному режимі, просто тапаючи землю щоби кудись йти і затримуючи палець на екрані щоби рухати камерою. А битися у портретному не дуже.

TES Blades 5
В портретній чи ландшафтній орієнтації, кнопки крихітні, не анатомічно розташовані і далеко, що порушує закон Фітса там, де не треба

Кнопки маленькі і знаходяться з обох боків екрану, симетрично, що робить деякі рухи великого пальця дуже довгими. І сильно збільшує ваш час реагування у двобої, який, нагадую, будується на реакції. Але іноді в ландшафтному форматі вони абсолютно не реагують. Не складно уявити, наскільки це бісить.

Чергове розчарування для прихильників

Для тих, хто знає The Elder Scrolls, ця гра – абсолютне розчарування і кошмар, бо обіцяли повноцінний TES на мобільному. Але якщо ви, як і фанати Bethesda, слідкуєте за діяльністю компанії, для вас це розчарування – чергове і передбачуване, адже йому передували Fallout Shelter та Fallout 76.

З TES: Blades вийшло щось скажено порізане і дивакувато пріоритезоване. Графіка непостійна: ландшафти і місто на диво гарні, але постійно повторюються у згенерованих рівнях. Вороги чудово зроблені, а квестові персонажі потворні наче їх робив початківець чи ніби їх взяли зі стоків 2004 року. Ви не знайдете тут розгалуженої рольової системи, хороших діалогів чи цікавих історій. Написано функціонально і нецікаво. Це не The Elder Scrolls у жодному сенсі, крім сеттингу.

Розрадити можу вас тільки тим, що це дасть Bethesda грошенят і, можливо, затягне у франшизу нових гравців. І так, TES обов’язково ставатиме казуальнішою чи, як політкоректно казати, доступною для ширшої аудиторії. Це не зупинити і це просто мінімізація бізнесових ризиків.

Квестові персонажі, на яких гравець дивиться під час діалогу, виконані обурливо, а вороги і головний герой – на рівні TES V: Skyrim
Квестові персонажі, на яких гравець дивиться під час діалогу, виконані обурливо, а вороги і головний герой – на рівні TES V: Skyrim

Сумнівне задоволення для мобільних гравців

The Elder Scrolls: Blades важко судити окремо від серії та розробника. З одного боку у грі чудова, хоч і непостійна графіка, цікава бойова система та порівняно ненав’язлива монетизація. Вона прив’язана до відомої франшизи. З іншого, проблеми з дизайном усього.

Адже це проста гра, так? Тобто core loop (основний ігровий цикл) – чисти підземелля, а за отримані ресурси і досвід розвивай місто та себе, що полегшить проходження чергового підземелля. Надійно. Та як у геймдизайнера, у мене є пара зауважень. У TES коли ви досягали “стелі” у певній спеціалізації, можна було змінити долю і рятувати світ у іншій гілці квестів. Замучилися бути неперевершеним крадієм? Відверніть черговий апокаліпсис граючи за лідера чаклунів, з абсолютно іншим набором вмінь!

Але у TES: Blades і місто, і персонаж дуже швидко досягають “стелі”. Далі гра не дає нових можливостей, а лише дає робити те саме, тільки змінивши назву, піднявши ціни та силу ударів/заклять/зілля/зброї. Саме так! Тепер у вас “Легендарна” Кузня і вона робить “Легендарний” Сталевий Меч! Погодьтеся, не вражає. У купі з сюжетом рівня найгірших модів до Скайріму, це дає, можливо, найгіршу прогресію у франшизі.

А для free-to-play така суміш з ясної, скінченної прогресії та історії, написаної лівою ногою програміста, просто смертельна.

Іще одна обтяжуюча обставина. Це free to wait pay play, у ранньому доступі (недороблена), від одного з найбільших розробників ігор. Це можна було б пробачити незалежним розробникам, але Bethesda? Схоже, після провалу Fallout 76 вони нарешті зрозуміли, що їм потрібний відділ контролю якості, але хочуть, щоб це робили гравці і ще доплачували. І це обурливо.

TES Blades 6

Розробники постійно покращують TES: Blades, вносячи зміни в баланс, планують додаткові механіки і ми побачимо, у що розвиватиметься ця іграшка. Із першим патчем особливо неприємні моменти з балансом виправили, але додали ще трохи проблем із частотою кадрів. Сподіваюсь, це не надовго. Маси заявлених особливостей у грі (Арена з вступного арту), подорожей між містами ще немає і невідомо, чи будуть. Але я вірю, що гру можуть покращити, бо її ядро не поламане. Треба прогресувати, а іграм в early access це часто вдавалося.

Мінімальні технічні вимоги:

 • iPhone 7
 • iPad Pro 2017
 • iPad 2017
 • iPad Air
 • Samsung Galaxy S8
 • Google Pixel 2

1 comments on “TES Blades: Тотошка, схоже, ми більше не в Tамріелі”

 1. Що можна було чекати від мобільної гри? Звісно, що незручне управління, якщо і кнопки, й інтерфейс, і події гри всі зосереджено на малюсінькому екрані. І очевидно, що в мобільний девайс ніхто не буде намагатися навіть вмістити широту відкритого світу і складну рольову систему, бо більшість людей “грають” на мобільних пристроях у ігри типу “три в ряд”, грають по дорозі на роботу в громадському транспорті.

  Глибока історія? – Нащо вона?
  Цікава механіка? – Хто і коли в ній буде розбиратися?
  Дослідження розмаїтого світу? – В нього все одно не включишся проїжджаючи між Золотими Воротами і Палацом Спорту.

  Так що висновки з TES Blades абсолютно очікувані.

  Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s