Доброго дня! Сьогодні я розповім як і яку їжу можна приготувати за допомогою казана у Don’t Starve Together, а також навести приклади найпростіших і найефективніших страв.
(Обережно: під час перегляду статті можна непомітно загинути від голоду)
Казан – один з найголовніших помічників у виживанні серед суворого світу ДСТ, основи виживання в якому ми розбирали раніше. Вміння куховарити з допомогою казана, отримуючи найбільшу користь за мінімальних затрат, допомагає ефективно використовувати іноді дуже обмежені їстівні ресурси.
Почнемо з теорії.
При приготуванні страв у казані важливий як тип їжі, яку ми у нього кладемо, так і “цінність” цієї іжі в умовних одиницях. Розберемо на прикладі м’ясних продуктів:
На зображенні показані всі види м’яса, що існують у всесвіті Don’t Starve. Як бачите, маленькі шматочки м’яса, які можна отримати з кроликів, пташок, жаб’ячі лапки, риба і кріт мають цінність 0.5. Звичайне (або ж велике) м’ясо, що можна отримати головним чином з більших істот (біфало, коалослон, свині) і М’ясо монстра цінуються, як 1.0. Смажені і в’ялені варіанти м’яса мають цінність, ідентичну з сирим.
Отже, якщо страва вимагає 1.5 одиниці м’яса, ми можемо виконати цю умову трьома маленькими, одним маленьким і одним великим, або двома великими шматками м’яса. Звісно, чим економніше ми виконаємо умову приготування страви, тим більше зиску з цього отримаємо.
Дуже важливо: у абсолютній більшості випадків у казан не можна класти більше одного монстро-м’яса . Наявність двох і більше “задомінує” інші складники і ви отримаєте Монстро-лазанью, страву, що достатньо сильно б’є по здоров’ю і свідомості (по -20). І інгредієнтів шкода:
Також є специфічний фрукт, що називається Дуріан. Плід, який у нашому світі смердить так, що його заборонено брати з собою в салон під час авіаперельотів, у світі ДСТ має приховану “монстровість”. Тобто, якщо покласти у казан 1 монстро-м’ясо і 1 Дуріан – для казана це все одно що два монстро-м’яса, тому знову ж таки отримаємо Монстро-лазанью.
Це правило (не більше одиниці “монстра”) справедливе для всіх страв, що я зараз розгляну і надалі про цю особливість я більше не згадуватиму.
Подібний розподіл по цінності мають також фрукти:
…і овочі:
Не зважаючи на все різнобарв’я, запам’ятати цінність достатньо просто: всі “яскраво виражені” фрукти мають цінність 1.0, лише ягідки мають 0.5; так само всі овочі мають цінність 1.0, в той час як 0.5 мають лише гриби.
Завершують перелік категорій наявної їжі
– яйця (можна отримати, нагодувавши м’ясом пташку у клітці, або вкрасти у пінгвіно-чаєк);
– мед (бджоли і їхні родичі);
– молочні. Масло дуже рідко падає з убитих метеликів (приклад цікавого почуття гумору розробників: масло (“butter”) випадає з істот, які називаються Butter-fly); молоко з електро-кіз, у яких вдарила блискавка.
З теорією закінчено, переходимо до практики.
М’ясні тефтелі 
Найпростіша і найпопулярніша страва, яку можна приготувати у казані. Відновлює 62,5 Ситості, трішки (+3) Здоров’я і Глузду (+5, як і більшість приготованих страв). Готується ось так:
Тобто:
– один шматочок м’яса (будь-який, можна монстро-м’ясо);
– три будь-які “наповнювачі” з фруктів чи овочів (також можна додати яйця і молокопродукти);
– у якості “наповнювача” не допускаються гілочки і мед (вийде інша страва).
Найвигідніше використовувати монстро-м’ясо або маленький шматочок м’яса і ягідки або гриби.
Далі – цікавіше:
М’ясний суп (або солянка) 
Найбільш ситна страва у грі: 150 Ситості! Це більше, ніж максимум їжі деяких персонажів (наприклад, Вігфрід). Більшість персонажів мають якраз 150, тому перш ніж з’їсти, варто почекати до останньої миті, коли ситість сягне нуля і персонаж почне втрачати здоров’я – і ось в цю секунду “закинутися” на повну. Також трохи гріє взимку, але дуже короткий час і ефект практично непомітний.
Рецепт Солянки: “м’ясо>=3”. У розглянутому прикладі я поклав один великий шматок (1.0), монстро-м’ясо (1.0) і два маленьких (2х0.5). В сумі маємо якраз 3.0 .
Звісно, є різні варіанти:
– два великих шматки, один монстра і ще щось; три великі і ще щось;
– у якості цього “ще щось” так само, як і з тефтельками, можна додати фрукти, овочі, яйце або молочне;
– так само не можна мед і гілочку.
Солянка – чудова страва, що акцентується на наповненні шлунку найкраще у грі. Як її не приготуй – буде дуже вигідно. При цьому дуже посередня у відновленні Здоров’я (+12) і Глузду (+8), звісно, якщо ви не ляжете спати після порції м’ясного бульйону. Щоб запам’ятати рецепт, треба лише знати принцип “цінності м’яса” і число “3”.
Яєчня з беконом 
+75 Ситості, +20 Здоров’я.
Рецепт: яйця>1, м’ясо>1. Заборонено додавати овочі.
В моєму прикладі маленьке і монстро-м’ясо в сумі дають 1.5.
Дуже популярна, навіть “звичайна” страва з моменту встановлення Клітки з пташкою на базі. Якщо дати пташці будь-яке м’ясо, крім сирого монстро-м’яса (можна і його, якщо підсмажити чи закоптити на сушилці), пташка віддячить яйцями.
Цікавий факт: у скелястих біомах можна знайти “Високих птахів” – чорних істот, з двома довгими ногами і одним величезним оком, що за приналежністю до птахів і статурою нагадують страусів. У Високої пташки є гніздо, яке вона охороняє, у гнізді – велике яйце синього кольору. Воно не псується, а з зігрітого біля вогнища і належним чином доглянутого на світ з’явиться маленьке “Високе пташенятко”.
Також це яйце не можна покласти у казан сирим, але можна смаженим. Смажене воно має показник 4(!) у “яєчній цінності”, тому для Яєчні з беконом достатньо одного такого і 1.5 м’яса.
Хороша, повсякденна “середня” страва: і ситості дає, і життя відновить.
Варенички 
Якщо вже ми заговорили про страви з яєць, не можна не згадати про вареники.
+40 Здоров’я, + 37,5 Ситості.
Рецепт: яйце, будь-яке м’ясо, овоч.
Четвертим компонентом може бути все, крім гілочок.
Їжа, що цілковито направлена на лікування. +40 Здоров’я – це саме те, що треба.
Запам’ятати рецепт дуже просто, якщо згадати справжні українські варенички (наприклад, з картоплею чи капустою): яйце йде на тісто, овоч – на начинку, а м’ясо на зажарку.
Рибні палички
+40 Здоров’я, +37,5 Ситості.
Рецепт: риба, гілка, наповнювач.
Не можна більше однієї гілочки.
Лікувальна страва з рівно такими ж показниками, як Варенички. В якості наповнювача може виступати що завгодно у грі. Засуньте туди хоч два монстро-м’яса – риба і гілочка все одно “переможуть”.
До примітивного проста і надзвичайно корисна страва.
Медова шинка 
+75 ситості, +30 здоров’я.
Рецепт: мед, м’ясо>1.5.
Можна додавати все, крім гілочок і смаженого яйця Високої пташки (ось те, синє), бо отримаємо іншу страву.
Важливо запам’ятати, що Медова шинка вимагає більше, ніж 1.5 м’яса. У моєму варіанті монстро-м’ясо і два маленьких дають 1+0.5х2=2.
Цю страву можна назвати “наступником” Яєчні з беконом. Різниця лише у наявності меду і більшій кількості м’яса, що якісно дає нам +10 до життя. Достатньо популярна страва для мешканців уже добряче розвиненої бази з вуликами, що часто шукають пригод, отримують на горіхи, а тому ці +30 життя стають у нагоді.
Індичка 
+75 Ситості, +20 Життя.
Інколи у грі трапляється вибити пташине стегно. Як правило, два таких можна отримати з набридливих індиків, що об’їдають наші ягідні кущі, також велика кількість цих стегон випадає з переможеного Велетня весни – Лосячої гуски і її маленьких лосячих гусят. Є спеціальна страва, що готується саме з них.
Рецепт: Стегна>1, м’ясо>1, фрукт або овоч.
Нагадаю, що стегенця мають “м’ясну цінність” 0.5 одиниць. А нам треба >1. Тому можна покласти у казан два стегенця і будь-яке м’ясо, а можна три.
Отримана страва дає абсолютно ту ж користь, що і Яєчня з беконом. В чому ж її особливість?
По-перше, Яєчня – цілковито “м’ясна” страва, оскільки яйця на неї Ви швидше за все отримаєте від ув’язненої пташки. Наявність у рецепті Індички фрукту\овочу робить її відмінною від Яєчні, варіативною. По-друге, мені завжди було цікаво знайти для чогось своє неповторне, спеціальне застосування.
Звісно, так само, як і з Яєчнею, Ви можете взяти все те м’ясо чи стегенця і наробити з них купу М’ясних тефтель (будь-яке м’ясо і три наповнювачі). Питання тут у тому, скільки у вас наповнювачів, а скільки м’яса і яке воно. Важливо зрозуміти, як на наявні складники найефективніше нагодувати себе і свою команду.
Запам’ятати рецепт Індички простіше, ніж здається. Обов’язково дві “ніжки”, обов’язково ще щось м’ясне для наїдку (будь-що) і будь-який овоч чи фрукт для соусу. І у духовку.
Ферми
Досі ми говорили про м’ясні страви, однак настав час принести радість вегетаріанцям і любителям свіжих огірочків з власного городу. Ферми – важливе джерело їжі у ДСТ. Їх є два види:
“Проста”. Рослини на ній дозрівають за 4 дні, вимагає внести добрива через 20 використань.
“Покращена”. Вимагає трохи більше ресурсів на побудову, але визрівання на ній відбувається за 2 дні і однієї партії добрив вистачає на 30 посадок.
Покращена ферма з плином часу в рази ефективніша за Просту, а оскільки ми ставимо їх не на один врожай, а на перспективу – завжди будуйте Покращені.
Саджаємо зернятко, випадковим чином отримуємо один з результатів:
моркву – найпростіший овоч, використовуємо як “наповнювач” або у Варенички;
кукурудзу – вона недалеко пішла від моркви, але для неї є непоганий рецепт, якщо ви наловили рибки:
“Рибні тако” +20 Здоров’я і 37,5 Ситості.
Також з кукурудзи виготовляється Порошковий пиріг:
їжа, що не дає жодної користі, але також фактично не псується;
гранат – фрукт як фрукт, хоча варто пам’ятати, що смаженим
відновлює 20 Здоров’я;
баклажан – овоч, який варто з’їсти смаженим
, це також +20 Здоров’я. Не кладіть його в казан, бо “здолає” інші продукти і призведе до слабкої страви;
дуріан – я згадував про нього на початку, фрукт з прихованою “монстровістю”. З’їжте смаженим
від гріха подалі;
кавун – овоч, за допомогою якого готуємо Морозиво!
Кавун, лід і дві гілочки = +20 до Глузду і трішечки Ситості.
Ще з нього виготовляється капелюх , який охолоджує влітку за принципом “розріжемо кавун, перевернемо і натягнемо собі на макітру”;
гарбуз – цікавий овоч. Смаженим
дає +8 до Здоров’я і +37,5 до Ситості, що дуже солідно. Має унікальну страву на його основі: Гарбузове печиво
Гарбуз, дві одиниці меду і гілочка (наповнювач) = +15 до Глузду, +37,5 Ситості.
Також необхідний для побудови Хелоуінських ліхтарів та Доброзичливого опудала, яке приваблює Канарок
;
і нарешті драконофрукт. Цей чудовий плід грає головну роль у одному з найкращих рецептів, що існують у грі – Драконопирозі:
Драконофрукт і три гілочки. Все. Більше нічого.
+40 до Здоров’я поєднані з +75 до Ситості. Враховуючи інгредієнти – це шикарно.
Щойно нам на фермі “випав” Драконофрукт, ми несемо його до Пташки у клітці, згодовуємо, саджаємо отримане насіння (воно буде маркованим у інвентарі), чекаємо на врожай, згодовуємо, розповсюджуємо насіння – і так доки в нас не з’явиться запас на харчування і посадку.
Мінус у цієї страви тільки один – вона неїстівна для Вігфрід (десь тихо зітхнула одна валькірія).
Ось і все.
На цьому я завершу свій огляд найбільш популярних страв, які можна приготувати у ДСТ. Завжди радий відповісти на будь-які питання.
Успішного виживання і Не Голодуйте!
Сайт-симулятор казана, який я використовував для написання статті.
Don’t Starve Together в онлайн-магазині Steam.
Оригінальна версія цього тексту була опублікована на особистому блозі iTorte.
Драгонпай – це найкраща страва у грі! Всі ці м’ясні бульйони – то таке…
ПодобаєтьсяВподобано 1 особа
Особливо взимку =)
ПодобаєтьсяПодобається