4 сезони Don’t Starve Together

9 коментарів

Don’t Starve Together (далі DST) – багатокористувацька гра про виживання у мальовничому, але химерному світі, повному пригод і небезпек.

Одна з особливостей DST – відсутність «кінця», якоїсь «фінальної» цілі, досягнувши яку можна сказати: «Ми пройшли DST». Через це недосвідченому гравцю вона може видатися грою про нескінченні страждання. Що, як на мене, є абсолютною неправдою. Так, DST створює труднощі, які ви з друзями долаєте разом, але крім них гра наповнена серйозними викликами, що нагадують рейд-босів ігор жанру MMORPG.

В цій статті я розповідаю, які цілі перед собою може поставити компанія друзів, що грає у DST. Що робити, щоб, з одного боку, уникнути масової загибелі, а з іншого – рутини, коли гра перетворюється у постійне збирання ресурсів заради виживання.

Перш ніж приступати до найнебезпечнішого, я б радив набратися досвіду «звичайного» виживання у цьому прекрасному світі. Якщо у вас є в команді новачки – проживіть з ними один рік (за ігровим часом). Коли рожевощокий початківець, що пережив снігопади, дощі і засуху, голод, нічні напади вовків і тіньових чудовиськ, стане вільно почувати себе у будь-якій ситуації – почнеться найцікавіше.

Отже, розберемо основні цілі першого року життя у DST.

Осінь.

Autumn_RoG_poster

Найпрекрасніший і найспокійніший сезон гри, момент вашої появи у світі. Ваші зусилля восени закладають фундамент всієї подальшої гри. Що потрібно зробити якісно:

Розвідати карту.

Знання – наше все. Перш ніж обрати собі місцину для бази (чи то пак «дому»), непогано було б знайти:

а) селоPig_House_BuildсвинейPig(з Королем свиней) – одне з найкращих місць щоб оселитися;

б) біфалоBeefalo. Ці чудові істоти – безцінне джерело м’яса, добрива, рогів і хутра, з яких ми робимо потрібні нам взимку теплі шапки. Особисто я обожнюю цих звірів;

в) павукиSpider. Павутина – цінний ресурс, якого майже завжди не вистачатиме;

г) «шахтарський» біом – на перших етапах необхідно добути якусь кількість золота і каміння;

д) болото – непогане джерело їжі, рідкісних ресурсів і небезпечна ділянка, на яку можна заводити босів;

е) червотунеліWorm_Hole – чим більше «телепортів» йтиме від вашої бази до корисних місць, тим краще;

є) вхід в печери – чим ближче він буде до вашої бази, тим зручніше.

ж) статуя Гломмера Glommer's_Statue – цей корисний жук чекатиме на вас у «листяному» біомі;

з) місцина, де взимку з’явиться юрта Мак Таска – ми навідаємося туди пізніше;

і) гніздо Лосячої Гуски – ми повернемося до нього навесні.

Якщо ви подумки закрили всі ці пункти – можете зі спокійною совістю починати розбудову бази.

База

Дім. Житло. Помешкання. Фортеця. Садок вишневий коло хати, хрущі над вишнями… Залежно від ваших бажань і зусиль, ваша оселя може виглядати як табір для біженців, а може – як ставка короля з особистим зоопарком. У цьому гайді я не зупинятимуся детально на усіх можливих підходах до побудови бази – я радше задаю стратегічні цілі. Однак, з кількома варіантами ви можете ознайомитися за оцим порадником, який мені видається дуже вдалим.

Після заснування бази:

 1. Їжа. Навчіться не страждати від голоду. Якомога швидше поставте казан, холодильник і кілька сушилок для м’яса. Вчіться готувати з усього, що є. Найпростішими джерелами для вас будуть ягідки з пересаджених кущів, м’ясо монстра з прибігаючих вовків, риба зі ставків (і жаб’ячі лапки з нав’язливих зеленошкірих, що живуть поруч і заважають рибалити) і полювання. Трохи пізніше – вулики, свині, ферми, кози і інші. Визначте, хто займається розбудовою “інфраструктури”, яка пізніше годуватиме всіх, хто займеться збиральництвом, а хто – полюванням. Наступна моя стаття буде якраз про приготування в казані. Слідкуйте за оновленнями!Окремо скажу за вулики. Це чудове джерело надзвичайно корисного меду потрібно вибудувати до настання зими. Взимку бджоли у вуликах зникнуть (лише у наших! Атакувати “дикі” вулики так само небезпечно), залишивши весь зібраний мед як “консерву”, яку можна зібрати пізніше. А навесні бджоли стають агресивними, і для “цивілізованого” вулика не годяться. Не наробили вуликів восени – чекайте до літа. І не забудьте наловити метеликів і посадити навколо ваших вуликів квіти. Бджоли люблять квіти, без квітів меду не буде.
 2. В 11-ту ніч буде Повня, то ж не забудьте сходити за Гломером Glommer. Його слиз – неймовірно якісне паливо і чудове добриво.
 3. Теплі речі на зиму. Я б радив приготувати Капелюх Біфало Beefalo_Hat  для кожного гравця. Добуваючи їх, заодно отримаєте купу м’яса. Але не винищуйте всіх біфало в світі! Також варто зробити по Камінцю-грілці– їх можна покласти біля вогнища і потім деякий час вони грітимуть вас в дорозіThermal_Stone_Stage_3.

Зима.

Ця пора настає на 21-й день і триває п’ятнадцять діб. Вона холодна і сувора. Але така вона лише для тих, хто до неї не готовий.

Winter_RoG_poster

Взимку з’являється перший, найлегший міні-бос – Мак-Таски MacTuskWeeTusk. Зазвичай це сімейство моржів-гуманоїдів гуляє навколо своєї юрти Walrus_Camp_Winter у супроводі двох ручних льодяних вовків Blue_Hound. Після неважкого бою (ви будете більше бігти за ними, ніж битися) є можливість отримати дві дуже цінні винагороди:

Тем-о-Шентер . Один з найкорисніших капелюхів у грі:

+ дуже добре відновлює Глузд, навіть у темряві;

+гріє на рівні з Зимовою шапкою Winter_Hat.

Ікло Walrus_Tusk. З нього кується Посох Walking_Cane, з яким персонаж бігає помітно швидше. Це – наші перші цінні “артефакти”, далі буде цікавіше. Мак-Таски «відроджуються» 2-3 ігрових дні, тож варто навідатися до них кілька разів за зиму.

 1. Сходіть на полювання. Зимовий Коалослон Koalefant має хутро, тому з його хоботу Winter_Koalefant_Trunk шиється Тепла шубаPuffy_Vest – один з найкращих теплих предметів одягу у грі. Гріє вдвічі краще, ніж Тем-о-Шентер, також відновлює Глузд (хоч і не так сильно). Бажано полювати вдвох, бо інколи сліди приводять до набагато небезпечніших істот.
 2. Підготуйтеся до весни. Як мінімум, для захисту від дощів знадобляться парасольки , що виготовляються з павутини і свинячої шкіри .
 3. Також навесні зникнуть кролячі нори. Тому до кінця зими дуже важливо наловити кролів і поставити першу Магічну машину (якщо ви досі цього не зробили).
 4. Добудьте льоду з льодяних родовищ. Лід у холодильнику не псується. Знадобиться влітку.
 5. Підготуйтеся до приходу Циклопа-оленя Deerclops, «зимового гіганта». Броня (з запасом), зброя, місце бою. Можна відвести його на болото, до купи диких бджолиних вуликів, у ліс із павучими коконами і Королевами павуків , просто в густий ліс – десятки повалених дерев призведуть до появи ентів, що займуть його на якийсь час, а ви отримаєте купу корисних ресурсів. В кінці-кінців, навчіться ухилятися і вбийте тварюку. Він не такий страшний, як його малюють (розробники гри). Обов’язково підберіть Око і зробіть з нього Найкращу Парасольку у грі: вона абсолютно непроникна для дощу, чудово захищає від спеки влітку і є ще одним з наших “найцінніших” артефактів. Якщо серед Вас є WX-78 – віддайте її йому. Будь ласка. Він буде дуже вдячним.

Весна.

Двадцять днів затишшя між зимою і літом.

Spring_RoG_poster

 1. Жаб’ячий дощ. Ця подія відбувається не завжди, але її вірогідність висока. Декілька десятків агресивних тварин, що зеленими зерлінгами стрибають за вами з метою вбивства, можуть навіть влаштувати команді недосвідчених гравців тім-вайп. Є кілька способів подолання цієї навали. Особисто я раджу доріжку у десяток пасток ( чи), якою хтось з вас буде проводити лупатих амфібій раз за разом, поки інші гравці “перезаряджають” ці пастки.
 2. Найбільша пригода весни – Лосяча Гуска Gooseі її Лосячі Гусята , “весняний гігант”. Знайдіть гніздо з величезним сяючим яйцем , дочекайтеся, поки Гусята вилупляться, нападайте. Гарантую, битва буде дуже динамічною і веселою. Головне – не забудьте підготувати кілька комплектів броні, у бою з Гусятами вона “закінчується” вмить. З пір’я , що випадає з Гуски і Гусят, варто зробити Віяла , що допоможуть влітку: гасять весь вогонь навколо персонажа і дуже солідно охолоджують. Також з пір’я виготовляється ВітроБіль – цікава дальнобійна зброя. Але для неї ще потрібні роги Volt_Goat_Horn з електрокізVolt_Goat, що додає складнощів у отриманні.
 3. До речі, про літо. Підготовка до нього, на мою думку, займає не менше часу і зусиль, ніж підготовка до зими восени. Раджу кожному до літа зробити Льодяний посох – простий, порівняно дешевий магічний артефакт, що крім своєї основної дії (нанесення шкоди і замороження цілі) гасить речі, що ось-ось загоряться чи вже палають. Обов’язково потрібні: Парасолька, Камінь-грілка (яка, на відміну від зими, тепер буде нас охолоджувати), спеціальний одяг, невеликий запас сірки для ендотермічного (заморожуючого) вогнища . Взагалі, перш ніж говорити про літо, я б радив запланувати, як саме ви хочете його пережити.

Є кілька варіантів:

 1. спускатися в печери. Там не так спекотно, як назовні, температура майже не сягає смертельних 70 градусів. Особисто я зазвичай будую невелику базу і все літо проводжу у підземеллях. Вони багаті на найрізноманітніші ресурси, там купа їжі і всілякого добра, своя флора і фауна, яку цікаво вивчити і використовувати. Приклад, як саме облаштуватися у печерах, тут;
 2. залишитися вдома. Цілком реальний варіант, хіба що треба буде слідкувати за речами, що намагаються загорітися і зволожувати рослини і ферми, що сохнуть;
 3. побудувати невелику базу біля Оази . Якщо ви залишаєтеся назовні – до Оази ви швидше за все навідаєтеся.

Літо.

П’ятнадцять днів палаючого пекла.

Summer_RoG_poster

Що потрібно зробити влітку:

 1. Вижити. Літо – просто жахлива, смертельно небезпечна пора, якщо ви до неї не готові. Якщо ж готові – воно перетворюється на приємну прогулянку з особливостями.

  Маленька порада: в перші дні літа дуже корисно пройтися пустелею і зібрати (у броні!) квіти кактусів , з яких шиється чудова охолоджувальна сорочка.

 2. Не спалити базу. І світ. Від високої температури кожен предмет навколо гравця має шанс загорітися (навколо гравця! Якщо всі на відстані від бази – вона в безпеці). Слідкуйте за звуком, коли щось починає диміти – чути виразне шипіння. Вогонь виникає швидко і перекидається легко. Гасіть Посохом, Віялом, руками, підручними засобами.
 3. Мурахо-Лев. Цей цікавий бос з’являється неподалік від Оази . Його варто задобрити іграшками, які ви наловите вудками в Оазі; він віддячить рецептом і матеріалами для рідкісного телепортуючого обеліску. Якщо цього не зробити – Мурахо-Лев розгнівається і час від часу насилатиме на вас прокляття. Дія прокляття виглядає неповторно, його ні з чим не сплутаєш; раджу бігти і не обертатися. Мурахо-Лева можна вбити. Щоб почати бій, згодуйте йому охолоджений Камінь-грілку. Поєдинок з ним цікавий і важкий, заготуйте багато броні і приготуйтеся ухилятися.

Також його можна просто ігнорувати, час від часу тікаючи від дії прокляття, особливо якщо ви вирішили провести літо в печерах.

Важливо: будете йти до Мурахо-Лева чи Оази – не забудьте зробити кожному Модні окуляри , а з них – Пустельні окуляри . Забудете – наплачетеся від піщаної бурі.

4.  Морально підготуватися до приходу Борсука-ведмедя. Цей суворий «осінній гігант», що за своєю суттю нагадує Циклопа-оленя, прийде до вас в останній день літа, щоб жерти всю вашу їжу і особливо – спаплюжити дорогоцінні вулики! А потім, наситившись, влягтися і хропіти, тварюка така!..

Бій з ним важчий, ніж з Циклопом-оленем, але він цілком долається.

Шкура Борсука-Ведмедя дозволяє пошити з неї Ведмежу шубу– така само тепла, як Тепла шуба з Коалослона, до того ж відновлює вдвічі більше свідомості і сповільнює настання голоду, що робить її надзвичайно цінним артефактом для будь-кого (особливо – для силача Вольфганга).

Також з Шкури можливо змайструвати ТерморюкзакInsulated_Pack, який сповільнює псування покладеної в нього їжі.

Вітаю вас, ви пережили свій перший рік у DST!

Подивіться у дзеркало на ваше пошрамоване, змужніле обличчя! Ви – дитя, народжене в пеклі. Виплавлене стражданнями. Загартоване болем. Гадаєте, цій грі більше нема чим вас здивувати?

Ви ще ніколи так не помилялися!

Коли безжальний світ DST стає для вас рідною домівкою, а найжахливішою небезпекою для навколишньої флори і фауни – ви самі, час влаштувати полювання на набагато серйознішу здобич… про яку я розповім трохи згодом.

Зустрінемося у наступних випусках, вже дуже скоро!

2017-11-14_222250

Бонус для тих, хто дочитав до кінця – “пісенька біфало” для настрою. Обожнюю їх.

Дякую за увагу. Успішного виживання і Не Голодуйте!

З задоволенням відповім на будь-які питання.

Don’t Starve Together в онлайн-магазині Steam.

Оригінальна версія цього тексту була опублікована на особистому блозі iTorte.

9 comments on “4 сезони Don’t Starve Together”

 1. В цілому дуже гарний, послідовний, детальний довідник, однак… Я ніколи не вбивав біфало, а просто стриг їх вночі, поки вони сплять, і з тієї шерсті робив звичайні шапки – цього вдосталь для зими, особливо, коли є голка з ниткою або ізолєнта, щоб їх підлатати.

  Вподобано 1 особа

  1. ДСТ вчить сприймати навколишній світ як джерело їжі.
   Велике рогате м’ясо. Маленьке пухнасте м’ясо. Зелене лупате м’ясо. Швидке кусаче м’ясо прибігло саме і зараз відправиться у казан.
   В мене є лише одне моральне правило: не вбивати маленьких біфало-телят. Ніколи.

   Подобається

   1. Але якщо ти не Вігфрід, то ти цілком можеш вижити вбиваючи лише тих, хто на тебе безпосередньо нападає… ну і може свиней. Ненавиджу свиней – я завжди граю за Веббера і вони мені люблять давати копитами по морді за це.

    Вподобано 1 особа

     1. Мені подобається його гасло “We’re always together never alone” 🙂 А ще у мене колись давно, ще в підлітковому віці, була ідея подібного персонажа-симбіота, який якось уживається з тим, хто мав йому нашкодити.

      Вподобано 1 особа

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s